KARMSTOL, Ephraim Ståhl, (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk. Stämpelsignerad.
Rak nedåt avsmalnande rygg, bladsnittsdekor, klädda karmar, överkragade kannelerade ben.
Renoverad, slitage, färgbortfall, fläckar.
Johnny Roosvals dödsbo