Teakfanér, svärtade gavlar, stämpelmärkta. Skjutdörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 80, djup 40, höjd 150 cm.
Bruksslitage, repor, fläckar. Mellandel medföljer där upphängning saknas. Delar för ihopsättning saknas.