BORDSPENDYL, spelur, Joseph Kieninger, Schmeckenbecher, Tyskland, 1980-tal.

Kvartsslag med tre melodier (Westminister, St.Michael och Whittington), 9 klangskålar, urtavla med månfas, datum, mässing och silverfärgad, index med arabiska siffror. Glasat fodral rak form i mahogny. Verk och urtavla märkta Shcmeckenbecher. Höjd 40 bredd 28 cm. Manual medföljer. Pendel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Obetydligt slitage.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.