Mahognyfanerat, betsat. Rund fällbar skiva på godronnerad fot, trepassformad sockel med tassfötter. Diam 130, höjd 73 cm.
Slitage, skivan med sprickor, repor. Smärre fanérskador och fanérbortfall, stötmärken. Påbättrad bets.