Grålackerat, delvis bronserat. Soffa, bord, ett par taburetter, fyra stolar, ett par karmstolar. Krön och sarger med skuren bladdekor. Raka kannelerade överkragade ben. Bordet med vit rektangulär marmorskiva. Längd 91, bredd 55, höjd 73 cm. Soffans längd 162 cm.
Slitage, ställvis hårt, färgbortfall, något maskstunget. Marmorskivan spräckt på flera ställen. Smärre skador. Klädseln med fläckar, slitage.