Kaffekoppar med fat, Bing & Gröndahl, 1900-talets senare hälft. II sortering.
Kaffekoppens höjd 6,5 cm, fatets diameter 14 cm.
Assietter med genombrutna brätten, Carl Schumann, Arzberg, Bavaria, Tyskland, 1900-talets början. Diameter 17,5 cm.
Emaljskador på assietterna, 5 st ostämplade.