CHRISTIAN VON THUM , hans art, olja på duk, ej signerad.
Vanitasstilleben. Duk 82 x 96 cm.
Skador, färgbortfall, duksöm, retuscher
Kompositionen bygger på en större komposition av Christian Thum. Se Bertil Rapp, "Djur och stilleben i karolinskt måleri", 1951, jfr bild sid 51, bild r 23. ("Eremit med förgänglighetens symboler". Duk 97 x 137,5 cm.)