Fanerat med valnöt, blindträ ek. På fyra spiralvridna kopplade ben med svärtade kulfötter. Längd 135, bredd 109, höjd 78 cm.
Slitage. Fanér med genomslipningar. Repor. Sprickor. Fläckar.