SALSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.
Mahogny. Tvådelat, nedtill skåpsluckor framför hyllinredning, upptill lådor. Överdel skåp med dörr med blyinfattat glas med dekor av blomma. Rikt skuren dekor, skuret krön, urnor, pelare och konsoler. Bredd 125,5, djup 50,5, höjd 227 cm.
Skador och slitage.