Samtida helfranska skinnband. Förgylld pärmexlibris "Carl Hårleman".
Bruksslitage. Ej genomgånget. Nr VIII troligen tillkommit senare, bär ej Carl Hårlemans namn på pärmen.
Pärmexlibris Slottsarkitekt Carl Hårelman
Exlibris Löberöd Harald Wiens.
Exlibris Christian Hammer