Kristus på korset, mot spegelmålning. Ram med reliefdekor i pastellage, spår av förgyllning. 32 x 25 cm.
Slitage, färgbortfall, anlupen, pastellagen med smärre bortfall och sprickor. Senare bakstycke.
Inköpt på Bruun Rasmussen, Stockholm, maj 1996. #419.