USHEBTI, 4 st, lergods, fajans, Egypten, troligen Nya riket och Sentid ca 1550-332 f Kr.
Tre uschebti av terrakotta varav två från samma grav, målade med hieroglyfer i svart, en med sk backpillar och inpressade hieroglyfer. En liten med blå glasyr. Längd 5,5 - 9,5 cm.
Slitage, nagg, en med avslag och lagning.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.