Kaskformad. Fot med gallerverk och kulfötter, graverad dekor av bladverk. Uppsvängd räfflad hänkel. Invändigt förgylld. Höjd 15 cm.
Bruksslitage. Hänkel med lagning, mindre bucklor. Graverade initialer.