KANDELABER, Oscariansk, alabaster samt metall, 1800-talets senare hälft.
För fem ljus. Kvadratisk sockel med stomme i gulmetall behängd med prismor. Viss prismor medföljer separat. Höjd: 45,5 cm.
Slitage, fläckar, anlöpningar.