CIGARETTETUI och GLASÖGONFODRAL, silver, Tyskland resp. Finland, TÄNDSTICKSASK, silver och alpacka. 1910-och 1930-tal.

Cigarettetui, invändigt förgyllt, 9x11 cm. Vikt ca 99 g.
Glasögonfodral, invändigt beklätt med blå sammet. Helsingfors 1931. Längd 13,5 cm. Vikt ca 78 g.
Lornjett i gulmetall medföljer.
Tändsticksaskens inre del i alpacka. Skalet silverstämplat Helsingfors 1930. Längd 6 cm.
Monogramgravyr på locken.

Anlöpningar, intryckningsskador, bruksslitage. Fodret delvis lossnat.
Cigarettetui med gåvogravyr "Minne på 50års dagen" daterad 23.2.1911.

Auction closed
200 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed