Böjd bok, sitsen med genombruten dekor. Etikettmärkt samt brännstämplad. Längd 114 cm, höjd 103 cm, sitthöjd 47 cm.
Slitage, lackskador, andra armstödet löst från ryggstödet, bristningar.