Raka sidor, låda, dörr. Rikt dekorerad med intarsia av stiliserade blommor och landskapsmotiv. Fyra nedåt avsmalnande ben. Marmorskiva. Längd 48, bredd 36, höj 78 cm.
Slitage, sprickor, fanérskador, lagningar, kompletterad med bla senare fotavslut. Senare skiva.