Spindelgång, vit emaljerad urtavla med arabiska siffror. Medföljande nyckel ej original. Diameter 60mm. Nyckel finns.
Slitage, smärre bucklor och emaljnagg. Möjligen med senare visare. Ej funktionstestad.