Rund med konturerad kant och rik rocailledekor med blommor. Rik graverad floral dekor. Tre fötter med volutdekor. Diam 61, höjd 6 cm.
Slitage, smärre bucklor, en fot med bristning i fästet mot brickan och möjligen även med lagning, efterdekorerad gravyr.