Vitt tyg.
Slitage, ej funktionstestad, skört tyg.
"Pia" är en ordlek som bygger på talet pi, eftersom cirkleformen finns med i formgivingen. Tore Ahlsén (1906-1991), bror till Erik Ahlsén och bägge arkitekter ritade tillsammans ettflertal byggnader på 1940-1960-talet, t ex medborgarhuset i Örebro, Årsta centrum ochvaruhuset Pubs glashus i Stockholm. Till Tore Ahlséns mest uppmärksammade möbler hör just lampan "pia"och även en trädgårdsstol, en karmstol och en soffa med samma namn.