VITRINSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Bemålat trä. Tvådelat, med fasade hörn. Underdel med lucka med bakomliggande hyllinredning, överdel med vitrin, bakomliggande hyllor. Kulfötter. Bredd 120, djup 31, total höjd 228 cm.
Senare målning. Renoverat. Slitage, färgbortfall. Mindre skador. Nyckel saknas.