Båda med graverad dekor. Skål med bukig form och hänklar, kaffekopp med fat. Skålens diameter ca 14, kaffekoppens höjd ca 8 cm.
Slitage, repor och nagg/märken samt bucklor. Anlupet. Graverade bokstäver samt siffror.