SCHATULL MED SILVERBESTICK, 103 delar, Tyskland, 800 haltigt silver, omkring 1896, total vikt ca. 5600 g.

Schatull i ek märkt TH.Rudolph. Berlin.
12 matgafflar,
12 matknivar,
12 matskedar,
12 förrättsgafflar,
12 förrättsknivar,
12 dessertskedar,
16 teskedar,
10 serveringsbestick,
5 dessertgafflar.
Silvret stämplat Th.Rudolph. förutom 16 dessertskedar och 5 förrättsgafflar.

Bruksslitage. Monogramgravyr. Schatull med sprickor samt skav, hål invändigt på klädseln på locket. En förrättsgaffel med spetsen av.

Auction closed
1 000 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed