Med kinesiserande dekor på svart botten, förgyllda detaljer. Urtavla med arabiska siffror. Höjd ca 180 cm. Två lod samt pendel medföljer separat.
Slitage, repor och mindre stötmärken/nagg. Pigmentbortfall. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.