Litet runt platt fat, dekorerad med ett yttre geometriskt band målat blått med förgyllda konturer, ett inre blått band med kontinuerligt blommönster. Centrerat motiv bestående av två monogram omslutet av en en krans krönt med två duvor och ett ankare. D ca 19.
Slitage. Fläckar. Smuts. Kantstött. Fotnagg. Spricka.