Idegran. Skinnklädd skiva. Nedfällbar klaff med lådor och skrivinredning. 5 lådor under klaff. Beslag och listverk av mässing. Bredd 75. Djup 44. Höjd 94 cm.
Repor och märken. Fläckar på klaff. Fanerskador.