Mahognyfanerad. Rakform. Urhuv flankerad men kolonn. Uttavla med genombruten dekor, siffror i arabiska och romerska. 3 Lod och pendel. Höjd 223.
Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Fanerskador. Ej funktionstestad. Nycklar saknas. Lagningar. Nyckel saknas.