Dekoration för tält. Slätvävt. Röd botten med polykroma och geometriska mönster.
Obetydligt slitage, smärre fläckar och skador.
Inköpt i Persien under 1930-talet.
Inredningstips, kan användas som fris högst upp på väggen runt ett rum.