KAMERA, Ernst Leitz (Leica), Tyskland, 1900-talets första hälft.
Svart med metallfärgade detaljer. Läderfodral med axelrem. Märkt "Ernst Leitz Watzlar D.R.P." och "No147522". Längd ca 13,5 cm.
Ej funktionstestad, linsskydd skadat, trasigt fodral. Bruksslitage.