Bojan med lock i grön glasyr med polykrom dekor. Höjd ca 24 cm. Vas med dekor av fågel samt träd och blommor. Höjd ca 27,5 cm.
Bränningssprickor/ Tillverkningsdefekt. Smuts. Glasyrdefekt. Dekor med slitage. Kant nagg.