Mahogny. Stolarna med utåtsvängd rygg samt genombruten ryggbricka, svarvade samt kannelerade framben, löstagbar stoppad sits. Bredd 46 cm, sitthöjd ca 47 cm, tot. höjd 89 cm.
Bord med två pelarben med tredelad fot, utdragbar oval skiva med infälld tilläggsskiva, sargen dekoreras med mässingsimitation. Längd 170-230 cm, bredd 99 cm, höjd 76 cm.
Repor, kanten samt ytan med skador, tilläggskivan med glapp.