Fanerad i bland annat mahogny. Tre glasade dörrar med bakomliggande hyllor. Rundade kanter. Längd ca 150, djup ca 32, höjd ca 124,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/ mindre stötskador. Märken.