Rikt polykrom dekor. Bordskiva med konturerad kant. Kopplade ben. Stol i rundsvarvad stomme. Flätad sits. Längd 74, bredd 56, höjd 63.
Bruksslitage. Märken och repor. Lagningar. Bit borta i tvärslåt i ryggen. Kantsött på bordet.