EK. Betsad. Rikt skuren dekor. Front med infällda pannåer med skuren dekor. Undertill 2 lådor. Längd 144, djup 58,5, höjd 82.
Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Senare låshus. Åldersrelaterat slitage. Nyckel saknas.