I olika modeller och storlekar. 5 stycken är tillverkade i Sverige, en från Holland samt ett cigarettetui med svenska importstämplar. Samtliga utom sistnämnda etui är från 1800-talet. Detta är tillverkat under 1900-talets första hälft. Dosornas längd ca 9- 3,5, höjd ca 1,5-3 cm.
Slitage, repor och bucklor. Smärre graverade bokstäver och siffror. Mindre anlupet.