MARCUS LARSON, olja på duk, signerad och daterad 1847.
"Hav i månsken". 59 x 79 cm.
Mindre krackeleringar. Retuscher. Mindre ytsmuts.
Axel Gauffin: Simon Marcus Larson 1825-1864. Ett svenskt konstnärsöde. Nr 2 under "Förteckning över Marcus Larsons arbeten", 1847.