BOKBAND, Eva Mannerheim Sparre, signerad L & E. Sparre, troligen 1910-tal.
Brunt skinnband av Eva Mannerheim-Sparre och Louis Sparre, recto med präglat polykromt färgat motiv av Japans högsta berg Fuji, a tergo med stiliserat motiv i form av tsuba, signerad a tergo, övre guldsnitt, i marmorerad kassett. Bokvolym "Japanese Colour Prints", F.W. Gookin, numrerad på försättsblad 112/1000, the Vinne Press för the Japan Society, 1913.
Bokvolym ej genomgången. Band med slitage, blekt rygg. Kassett med skador.
Familjen Mannerheim.