Valnötsfanér. Uppsvängt genombrutet krön med dekor. Spröjsad dörr med bakomliggande hyllplan. Undertill två lådor. Längd 75, djup 35, höjd 212. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Fanérskador. 2 mindre lister lösa på gaveln. Medföljer.