VITRINSKÅP, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt.
Mahognyfanerat, beslag i mässing av bla. bockhorn, fleuroner och bandrosett. Välvda sidor i glas, dörr i glas, bakomliggande hyllplan. Låda i sarg med fanerat rutmönster. Längd 96, bredd 37, höjd 148 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerskada/nagg. Bruksslitage.