Svärtat trä med mässingslister i kolonner. Förgyllda beslag. Vitemaljerad urtavla. Bredd 20, djup 12, höjd 38 cm.
Nyckel saknas. Bruksslitage, ej funktionstestad. Smärre naggar och färgbortfall.