VÄGGFAT och VÄGGPLATTA, keramik, Esteri Tomula och Hilkka Liisa Ahola, Arabia 1900-talets mitt.
Krackelerad glasyr, på ljusblå fond kvinna i sommarhatt, signerad a tergo E. Tomula -48. Arabiastämplad 1964-71.
18,5x16,5 cm.
Dansmotiv signerat HLA Arabia, 10x10 cm.
Smärre slitage. Väggplattan med ett litet kantnagg.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.