Svartmålad, rikt skuren dekor, nedåt avsmalnande skaft, på kvadratisk fot samt skiva. Höjd ca 121 cm.
Slitage, repor och nagg/mindre stötskador. Sprickor och glipor. Smärre renovering, något ostadig.