I mahognyfaner, skuren dekor, svarvade framben samt välvd rygg. Fast stoppad sits, armlän samt lös stoppad dyna. Delvis spikhäftad.
Slitage, repor och nagg/märken. Mindre fanérskador. Kompletterad och renoverad (bland annat stärkt sits).