Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

Robert Thegerström

(Sweden, 1857-1919)
Robert Thegerström
(Sweden, 1857-1919)

ROBERT THEGERSTRÖM, kolteckningar på papper 16 stycken.

Motiv av dansande kvinnor samt detaljstudier av kvinnor. Studier till "Dansen", i Kungl. Dramatiska Teaterns trapphus. Osignerade men samtliga intygade a tergo av konstnärens hustru Elin Thegerström. Bladstorlek ca 62 x 48 cm vardera.

Kantskador. Fläckar. Vissa med revor. Oramade.

More information

Kungliga Dramatens nuvarande byggnad vi Nybroplan, ritad av arkitekten Fredrik lilljekvist, invigdes 1908. De omfattande resurser som lades på utsmyckningen visar vilken vikt man tillmätte den nya nationalscenen – i tidens nationalistiska anda ville man manifestera nationen i ett imponerande och påkostat byggnadsverk. Salongen inreddes i de svenska färgerna blågrått och gult. Fler än 25 konstnärer anlitades för byggnadens konstnärliga utsmyckning, däribland skulptörerna Sigrid Blomberg, Carl Milles och Christian Eriksson och konstnärerna Oscar Björck, Gustaf Cederström, Gottfrid Kallstenius, Carl Larsson, Julius Kronberg, Prins Eugen, Georg Pauli och Robert Thegerström.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed