Balusterformad stomme med avslutande klot, upptill med dubbelörn. Sex svängda ljusarmar, sex reflektorer i form av genombrutna sexuddiga stjärnor.
Slitage, slagmärken, kompletterad, bristningar, lagningar, någon dekordel saknas till örnen, borrad för el.