Tjurmotiv. Diameter 30 cm. Numrerade 95/310, 166/310, 176/310, 211/310, 215/310, 300/310.
Knappt märkbart slitage.
Tallrikar från Kiasmas Vänners konstsupé 8.3.2008 då Museet för nutidskonst Kiasmas 10-års jubileum firades.