Fanerad i bland annat alrot. Rak form, avfasade hörn, profilerad skiva med svärtad list. Beslag i mässing. Längd ca 100, djup ca 50, höjd ca 81. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/stötskador. Sprickor och krackelyr. Renoverad och kompletterad (bland annat senare beslag, glidlister, stärkt baksida). Maskstungen.