Fanerat med mahogny. Rikligt skuren fotavslutning. Diameter 124. Höjd 77 cm. 2 iläggskivor av betsad furu medföljer, 61 + 34 cm.
Repor och märken. Smärre fanerskador. Iläggsskivor med sprickor.