Fanerat med bl a mahogny. Svängd skiva, delvis skinnklädd. Rik dekor av bronsbeslag. I sargen tre lådor. Längd 175, bredd 96, höjd 78 cm.
Slitage, smärre fanérskador, sprickor och repor. Skinnet med fläckar/brännmärken. Nyckel saknas.