LJUSSTAKAR, ett par, "Ascot" och LJUSSTAKE, "Arkipelago" Timo Sarpaneva, Iittala Nuutajärvi 1980-90-tal.
Ascot-ljusstakarna i klart glas med ljushållare i metall, i originalförpackningar. Etikettmärkta Iittala. Höjd 26,5 cm.
Arkipelago, i form tappat klart glas med bubblor, höjd 29,5 cm.
Graveringar, repor, stearinspår.